Odczyt tachografów cyfrowych wymaga specjalnego czytnika lub połączenia z komputerem, na którym jest zainstalowany program obsługujący odczyt tachografów np. tachospeed. Porównując oba rozwiązania należy wziąć pod uwagę długi czas odczytu i wygodę stosowania. Na korzyść czytników przemawiają zalety takie jak mobilność, niewielkie wymiary, możliwość zasilania z tachografu, prosta obsługa i pojemna pamięć.

Bez względu na zastosowaną metodę odczytu, pobieranie danych może trwać od kilkunastu minut do kilkuset minut, długi czas poboru wynika z przestarzałych technologii przesyłu danych zastosowanych w tachografach cyfrowych. W nowszych modelach tachografów czas odczytu został skrócony oraz tachografy wyposażono w funkcję zadanego odczytu.

 

Pobór danych urządzeniem wielofunkcyjnym wymaga bezpośredniego podłączenia do tachografu, zanim jednak czytnik zostanie podłączony do tachografu, w tachografie musi zostać zalogowana karta firmowa, kontrolna lub warsztatowa. Karta firmowa/przedsiębiorstwa pozwala odczytać dane przypisane tylko do tej karty lub dane, które nie zostały zablokowane. Przed pierwszym użyciem pojazdu zaleca się zalogować kartę przedsiębiorstwa w tachografie, nastąpi założenie blokady i ewentualne usunięciem innych blokad, od tego momentu będzie można pobrać dane z tą lub innymi kartami tego przedsiębiorstwa.

 

Zestawienie cech urządzenia najprostszego/najtańszego z najbardziej zaawansowanym

 

  • TachoDrive ONETachoDrive ONE - najtańszy klucz do poboru danych. Odczyt z pamięci tachografu rozpoczyna się automatycznie po umieszczeniu czytnika w złączu tachografu. Urządzenie można skonfigurować tak aby pobierało wybrane dane we wskazanym okresie: wszystkie, za określony okres, ostatnie x dni, od ostatniego pobrania, czytnik TachoDrive konfiguruje się darmowym programem do ustawiania klucza. Fabrycznie urządzenie jest ustawione, aby odczytać ostatnich 90 dni z tachografów cyfrowych.

 

  • TachoDrive 5TachoDrive 5 - najnowsze urządzenie wielofunkcyjne i zarazem najbardziej zaawansowane, udana kontynuacja TachoDrive 2, TachoDrive 3 i TachoDrive 4. Urządzenie w wersji STD ma podstawową funkcjonalność tzn. odczyt kart kierowców i tachografów, podgląd podsumowania czasu jazdy i odpoczynku, a od wersji PRO dodatkowo ma wbudowany moduł analizy naruszeń, dzięki któremu można przeglądać wykroczenia kierowców z ostatnich 28 dni oraz zapisać raporty, a następnie je wydrukować po podłączaniu do komputera. TachoDrive 5 można skonfigurować korzystając z klawiatury i wyświetlacza co jest niewątpliwie kolejnym atutem, gdyż w przypadku konieczności przestawienia urządzenia nie trzeba podpinać go do komputera. Urządzenie podłącza się do tachografu kablem, należy pamiętać o zalogowaniu karty przedsiębiorstwa w tachografie.

 

Podsumowanie: odczyt danych z tachografów cyfrowych przy użyciu urządzeń wielofunkcyjnych jest podobny, zatem o wyborze urządzenia wielofunkcyjnego powinien decydować sposób poboru danych z karty kierowcy, ważna jest również możliwość bezpośredniego konfigurowania czytnika bez użycia komputera z programem.